Finansal Özgürlük Serüvenim – Mart 2022

Üniversiteden mezun olduğum günden beri beyaz yakalıyım. Şirketim için karlı işler geliştiriyor ve üstlerimin mutluluğu için emek harcıyordum. Etrafıma baktığımda herkes benim gibiydi ve bu durumun normal olduğuna inanıyordum. Bir gün çoğunluğun ve sürü psikolojisinin esiri olduğumu anlayarak bir arayış içerisine girdim. Hayatımın işten ibaret olmaması gerektiğini düşünüyordum ve bir gün istemediğim taktirde işe gelmek zorunda olmamalıydım. Çalışma hayatımın ve kazandığım paraların anlam kazanması için bir kavram olmalıydı. Arayışlarım beni bir sonuca götürdü. Bu sonucu yatırımcılar Finansal Özgürlük olarak tanımlıyor.

Kendinizi çoğunluğun tarafında bulduğunuzda, durup düşünmenin zamanıdır.

Mark Twain

2020 yılını pandemi, 2021 yılını nişan, düğün ve evlilik ile geçirdikten sonra, finansal özgürlük yoluna 2022 yılı itibariyle çıktım. Aynı şekilde, Mart 2022, benim bu yoldaki üçüncü ayım. İkinci aydan itibaren portföy bilgilerini sizlerle paylaşmaya başladım. Şubat 2022 verisini Twitter’da paylaşmıştım.

Bugün finansal özgürlüğün üçüncü ayı bitti. Bu ay portföyüme sanırım sene boyunca kolay kolay ekleyemeyeceğim seviyede ekleme gerçekleştirdim. Daha önce takip edenlerin bileceği üzere portföyümü üç kalemde inceliyorum. Böylece her bir kalemin gelişimini takip etmek daha kolay hale geliyor.

 • Fon portföyü
 • Alternatif hisse senedi portföyüm
 • Temettü (uzun vade) portföyüm

Finansal Özgürlük: Fon Portföyü

Fon portföyümde yoğunluklu olarak #AFT #IPJ #AFS ve #AOY bulunmakta. Bu ay sınırlı miktarda #IKP ve #NNF ekledim.

Finansal Özgürlük: fon portföyü
Fon Portföyümün Dağılımı

Alternatif hisse senedi portföyümün toplam büyüklüğünü 5000 TL olarak belirledim. Bu rakımı geçtiğimde sahip olduğum hisselerden satış girerek paramı Temettü portföyüme aktarmaya çalışıyorum. Mart ayında bunu başardım. Yine bu portföyde, halka arz işlemlerimi de gerçekleştiriyorum Bu ay #smrtg, #ensri ve #lider halka arzlarına girdim.

Temettü portföyümde ise düzenli alım yaptığım 9 şirket bulunmaktaydı. Bu ay iki yeni hisse daha ekledim. Şuan toplam sayı 11 olmuş durumda. Hedefim bu sayıyı 7’ye indirmek. Bakalım vedalaşabilecek miyim bazılarıyla.

Gelelim sayılara;

Fon Portföyü, Mart 22 itibariyle 50000 TL barajını aşmış durumda ve toplam kar yüzdem yaklaşık %40. Unutmadan fonlarımı 2021 son çeyrekte almaya başladım. Bu birikimimi de finansal özgürlük alanına dahil ettim.

mart 22 fon portföyü
Fon Portföyüm – Mart 2022

Portföyümü hem TL hem de USD olarak inceleyeceğim. Böylece değerlendirme için objektif bir kanıt ortada olacak. Fon portföyüm bu ay yapmış olduğum yeni satın alımlar arındırıldığında 4600 TL kar getirmiş görünüyor.

Fon Portföyü (TL)

Değerlenmeyi dolar bazlı incelemek istedim. Bunun için aylara göre ortalama dolar değeri kullandım. Böylece aldığım değerler Şubat USD/TL: 13.63, Mart USD/TL:14.59. Bu çalışmaya göre portföye yapmış olduğum yeni satın alımlar arındırıldığında 120$ kar etmiş görünüyorum.

Fon Portföyü (USD)

Finansal Özgürlük: Temettü Portföyü

Temettü portföyümde bulunan hisseleri bu yazımda da açıklamayacağım. Ancak, bu zamana kadar yazmış olduğum faaliyet raporu özetleri özellikle tercih ettiğim hisselerden oluşuyordu. Kısacası, ulaşmak isterseniz kendi portföyümde olanları da yazılarımda belirttim.

Temettü Odaklı Uzun Vade Portföyü (TL)
Temettü Odaklı Uzun Vade Portföyü (TL)

Portföyüme bu ay tam 17000 TL ekleme yapma şansım oldu. Önümüzdeki aylarda bu kadar büyük bir girdi sağlayacağımı düşünmüyorum. Ülkenin mevcutta ortaya koyduğu enflasyon oranları nedeniyle, ihracata dayalı, temettü alışkanlığı olan ve yönetiminin beğenildiği hisselere yatırım yapmaktan çekinmedim. Bu anlayışımı finansal özgürlüğümü elde edinceye kadar sürdüreceğim. Şuanda yıllık 3957 TL temettü alıyorum. Bu aylık iki asgari ücret hedefimin sadece %4.1’ini oluşturuyor. Yılda 24 asgari ücret sağlayan bir temettü büyüklüğüne ulaşıncaya kadar kar topunu büyütmeye ve yuvarlamaya devam edeceğim.

UV portföyüme birde dolar cinsinden bakalım. Buy ay 1165 $’lık bir girdi yapmışım. Portföyüm bu eklem arındırıldığında 590 $ değer kazanmış görünüyor. Toplamda 5651 $’lık bir bütçeye ulaşmışım. Birikime devam.

Temettü Odaklı Uzun Vade Portföyü (USD)

Alternatif Hisse Senedi Portföyüm

Son olarak Fon, UV ve Alternatif Hisse Senedi portföylerimin genel resmine bakalım. Portföy büyüklüğüm 138 000 TL geçmiş durumda. Geçtiğimiz aya göre 36000 TL tasarruf ve kar elde etmiş gözüküyorum. Eğer tüm bu parayla geçe ay dolar almış olsaydım 7500 dolarım olacaktı. Bu ay eklemiş olduğum birikimlerle 9470 $ mertebesindeyim. Bu ay yapmış olduğum ekleme yaklaşık olarak 1610 $ seviyesinde. Bu farkı çıkarttığımda portföyüm benim eklemelerim haricinde 350 $ civarında bir büyüme elde etmiş.

Daha önce yazılarımda bahsettiğim Yiğit Abi’nin blogunda yer alan 300 Kuralı ile değerlendirme yapıyorum. Sonuç olarak temettü oranını değerlendirmeyi bir kenara bırakacak olursak, finansal özgürlüğümü sağlamak için portföyümü 3.2 M TL mertebesine ulaştırmam gerekiyor. Bu da mevcut büyüklüğümle kıyaslandığında %4.3 gibi bir yol tamamladığımı gösteriyor. Ancak hala yolumuz uzun.

Bu arada sevindirici bir haber paylaşmak istiyorum. Düğün döneminde taksitlerim için ihtiyaç duyarak açtığım kredi kartlarımdan biriyle vedalaştım. Amacım tek kredi kartına düşmek şimdilik elimde 2 banka kaldı. Sonuç olarak, tasarruf için doğru yolda ilerlediğimi hissediyorum.

Sizin Mart ayınız nasıl geçti mesela ne gibi gelişmeler sağladınız? Yorumlarda benimle paylaşırsanız çok mutlu olurum. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Bir de yapmış olduğum şirket analizlerine göz attınız mı?

BeyazYakaGiyer hakkında

#finansalözgürlük yolunda hevesli bir beyaz yakalı.
Bu yazı Finansal Özgürlük Serüvenim kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Finansal Özgürlük Serüvenim – Mart 2022 için 14 cevap

 1. Onur der ki:

  Bol kazançlar. Ben de şubat 2022’de başladım. İçki ve sigarayı bile bıraktım tasarrufun değerini gördükten sonra. Kazandırdığı tasarruf disiplini bile yeterli benim için. Şimdilik devede kulak olsa da, hedefim belli. Bugünkü kurla yılda 100.000 tl temettü hedefim var. Bir buçuk aylık temettü gelirim 500 tl 🙂 En azından bir, sıfırdan büyüktür diyorum ve bu anlayışla devam ediyorum.

  • Tasarruf yapmak ile yapmamak kesinlikle bir değil. Sabırla beklemek gerekiyor elden gelen bu. Bereketli olsun.

   • Ahmet der ki:

    Sana başarılar.
    Yol uzun ve meşakkatli.
    Ben 12 senedir bu işteyim 18 yıl iş yaşamı oldu.
    Bugün için normal bir çalışan için konut almaktansa temettü yatırımı yapması daha mantıklı.
    Yaşayarak devam etmek en güzeli.
    Tekraren başarılar.

 2. Selçuk Ziya der ki:

  Verdiğiniz bütün bilgiler için çok teşekkürler, fon yatırımına 2020 Eylül ayında başlamış birisi olarak 2022 Mart ayında da temettü yatırımcılığına başladım. Başlayabilmemdeki en büyük etkenler siz ve sizin gibi yatırımcılığı teşvik eden insanlar, çok teşekkür ederim. Hala zorlanıyorum sanki yapamayacakmışım gibi geliyor 🙂 Sırf bu yüzden hesabı hanımın adına açtım, satmayayım diye. İnanın satmamamdaki tek sebep sizin gibi insanlardan öğrendiğim bilgiler. Lütfen bilgilerinizi paylaşmaya devam edin. Yaptığınız incelemeler çok güzel. Her şey için teşekkürler.

  • Ben de paylaşarak sabır ve cesaret topluyorum. Sizler okumazsanız bir anlamı olmazdı. Ben teşekkür ederim. Bereketli olsun yatırımlarınız.

 3. Cihan Ferhat Toprak der ki:

  Merhaba beyaz yaka, bende hisseli işlemlere başlayalı henüz 15 gün oldu. Bakış açını ilgiyle takip ediyorum. Fon kısmına ağırlık vermen ilgimi çekiyor. İpj eklemeyi düşünüyorum. Bu kadar sistemli gidebilir miyim bilmiyorum ama bu işin başında seni tanımak şans…

 4. Furkan der ki:

  Teşekkür ederim paylaştığınız bilgileri büyük bir dikkatle okudum. Umarım hedeflerinize belirlediğinizden kısa sürede ulaşırsınız. Ben 2018’de başladım bu yolculuğa, belli bir hedefe ulaştıktan sonra yeni hedefler belirleme ihtiyacı duyuyorsunuz, bu sizi diri tutuyor. Benim küçük de bir tavsiyem olacak size, Türkiye sık sık kur krizi yaşayan bir ülke portföyünüzü yabancı hisse senedi ve eurobond yatırımları ile çeşitlendirmenizi önerebilirim. sağlık ve başarı dolu bir hayat diliyorum.

  • Selamlar, bu aydan itibaren eurobond konusunda portföyüme ekleme planım bulunuyor. Sahip olduğum fonlar da dolar bazlı değerlenen fonlar olduğu için bir nebze dengede tuttuğumu düşünüyorum. Hedef olarak şimdilik güncel iki asgari ücret x 12 ay olarak hedef koydum. Önce bunu yakalayıp sonra güncelleme yapabilirim umarım. okuduğunuz için teşekkür ederim.

 5. SERKAN der ki:

  Çok detaylı bilgilendirici bir yazı olmuş, elinize sağlık. Ben de 4 ay önce başladım temettü emeklisi olabilmek için. Çok sayıda insanın bu yolda ilerlemesi ve aylık olarak gelişimlerini paylaşmaları bu yolda yürüyen herkes için cesaretlendirici oluyor. Başarılar.

 6. Geri izleme: ALGYO hisse analizi, Hangi GYO şirketi tercih edilmeli

 7. hipofiz der ki:

  borsada çok yeni olmanıza rağmen çok başarılısınız. konuya yabancı olmadığınız ortada. sağlam bir temel-hazırlık evresi geride kalmıs.
  başarılarınızın ve şansınızın devam etmesi dileğiyle.

 8. Ali Demir der ki:

  Merhabalar,
  Twitter da bulunan makalenizi ve youtube videolarınızı birkaç kez okuma dinleme fırsatım.oldu elinize sağlık.

  Kullandığınız Excel formatını paylaşabilir msnz

Yorumlar kapalı.